Odkrywaj z Grecosem — Kos — Wielka Grecka Wycieczka

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Kos  

Kos. Jedna z dwunastu wysp należących do archipelagu Dodekanez. Leży tak niedaleko Turcji, że przy pięknej pogodzie i dużej przejrzystości powietrza z łatwością można dostrzec jej wybrzeże. Wyspa jest niewielka. Ma zaledwie 50 km długości i 10 szerokości. Linia brzegowa oferuje wszelkiego rodzaju doznania i atrakcje. Miałki piasek, gładkie kamienie, żwir lub niesamowite, skalne urwiska. Do tego piękny lazurowy odcień morza i widoki prosto z pocztówki. Czy można wymarzyć sobie lepsze miejsce na wakacje?

widok na morze i plażę, piękna morska panorama
miasto kos, widok z daleka, majaczy minaret i palmy

Niezwykłe miasto

Naszą wycieczkę zaczniemy od zwiedzania uroczego miasta Kos. To nie tylko stolica wyspy, ale też ważne centrum kulturalne i turystyczne z pięknym, rozległym portem o dużym znaczeniu. To właśnie stąd można złapać prom na inne greckie wyspy lub do Turcji. Kos słynie z pozostałości po fortyfikacjach Joannitów, średniowiecznego zamku Neratzia, amfiteatru i wspaniałej Agory. 

Kos, promenada wzdłuż portu, mury zamku

Tuż obok zamku rośnie najstarszy na wyspie platanowiec. Drzewo jest ogromne i tak wiekowe, że z każdej strony podpierają je specjalne rusztowania. „Drzewo Hipokratesa”, bo tak nazywany jest platan, zyskało swój przydomek dzięki lokalnej legendzie. Według niej po tym właśnie drzewem lubił siadać, a nawet nauczać Hipokrates — ojciec medycyny. Legenda jednak nie jest prawdziwa — platan ma około 560 lat.

miasto Kos widziane z daleka, panorama
miasto Kos, urokliwa, kolorowa uliczka

Spacerując po mieście, nie można pominąć wspaniałego, świetne zachowanego amfiteatru. Odeon znajduje się z dala od portu, jasne, marmurowe ławki robią wspaniałe wrażenie, szczególnie w świetle słońca. Koniecznie też trzeba zajrzeć na Agorę, czyli duży plac w samym sercu miasta. W starożytności to właśnie tu spotykali się mieszkańcy. Bez wątpienia liczne tawerny, ławeczki, restauracje i sklepiki znajdujące się w jego okolicy także teraz do tego zachęcają. Na placu odwiedź koniecznie Dimotiki Agora czyli Miejski Bazar, by kupić lokalne produkty. Przy okazji zobacz pozostałości — podstawy korynckich kolumn świątyni Afrodyty, kolumnadę z IV lub III w.p.n.e., ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki, pozostałości po murach obronnych oraz mozaiki. 

Na głównym placu Platia Eleftherias (Plac Wolności) można zrobić krótki przystanek i wypić kawę w lokalnej tawernie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Atrakcje wyspy Kos
urocza uliczka na wyspie Kos. tawerna

Ostatnim istotnym punktem spaceru jest promenada ciągnąca się wzdłuż portu pełnego palm i kolorowych łódek kołyszących się na błękitnych falach.

post w mieście kos, widok z daleka, panorama
miasto kos, uliczka
port w mieście kos, łódki kołyszą się na wodzie

Kolebka medycyny

Sanktuarium Asklepion to bez wątpienia jedno z najważniejszych miejsc na wyspie Kos. Niegdyś licznie ściągały tu osoby dotknięte różnymi chorobami, prosząc boga medycyny Asklepiosa o uzdrowienie. Tutejszy Asklepion był więc zarówno centrum religijnym, jak i ówczesnym szpitalem. Położony na wzgórzu daje wyobrażenie o tym, w jaki sposób w dawnych czasach funkcjonowało to miejsce. Odwiedzając je, warto także pamiętać, że to właśnie tu dokonała się rewolucja w myśleniu o chorobie oraz podejściu do holistycznego leczenia.

Asklepion, widok na pozostałości z daleka, wyspa kos

Na terenie Asklepionu zobaczysz pozostałości rzymskich łaźni, fragmenty mozaik i świątyń, kolumny, ołtarze, a także wspaniałą przyrodę — stare cyprysy, drzewka oliwne i migdałowce. Warto zaliczyć wszystkie piętra — po wdrapaniu się schodami na najwyższy z tarasów zobaczysz, jak wspaniały widok rozciąga się stąd na wyspę i morze.

Kolorowa Zia i niesamowity Kefalos

Malownicza, górska wioska Zia leży około 15 km od stolicy wyspy na zboczu góry Dikeos, w otoczeniu lasów i rzek. Znajdziesz tu charakterystyczną, grecką zabudowę, uroczą cerkiew pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kolorowe tawerny, restauracje z tarasami oraz sklepy z rękodziełem i pamiątkami. Wioska znana jest także z produkcji syropu cynamonowego zwanego kaneladą, w który warto się zaopatrzyć.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pamiątki z Grecji
kolorowa tawerna w wiosce Zia na kos, detal
lampeczki w wiosce zia, detal

Według mieszkańców i podróżników, którzy licznie odwiedzają to miejsce, z tego punktu widokowego rozciągają się najpiękniejsze widoki na całą wyspę. Właśnie tu przeżyć można niezapomniane chwile podczas zachodów słońca.

zachód słońca na kos

To nie jedyny punkt widokowy, który odwiedzimy podczas wycieczki. Kolejny znajduje się na Kefalos, gdzie w starożytności znajdowała się stolica wyspy. Rozciąga się stąd zapierający dech w piersiach widok na wybrzeże Kamari i na niewielką wysepkę Kastri położoną u wybrzeży Kos wraz ze znajdującym się na niej tradycyjnym greckim kościółkiem. Kastri to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc południowej części wyspy, często umieszczane na pocztówkach.

punkt widokowy Kefalos, widok na półwysep i na małą wysepkę
wysepka Kastri widok z wyspy Kos

A na koniec… słodki miód i oliwa

Wielka grecka Wycieczka nie mogłaby się odbyć bez degustacji i próbowania lokalnych smaków. A prawdziwym grzechem byłoby być na greckiej wyspie i nie spróbować wspaniałej oliwy z oliwek oraz słodkiego miodu i to prosto z miodziarni!

miód w słoiczkach
oliwa z oliwek w ładnej butelce stoi w gaju oliwnym
CZYTAJ WIĘCEJ: Oliwa — płynne złoto

Na wycieczkę zabiorą Cię osoby, które w Grecji mieszkają od lat i znają ją od podszewki. Z wycieczki przywieziesz więc nie tylko piękne zdjęcia, ale także niezapomniane doświadczenia. Nasi piloci i rezydenci, których spotkasz podczas wycieczki, pokażą Ci urokliwe miejsca, opowiedzą ciekawe historie i sprawią, że nie tylko miło spędzisz czas — mamy nadzieję, że zakochasz się w Grecji, tak jak my i jeszcze nie raz tutaj wrócisz! 

Wycieczkę lokalną możesz kupić podczas swoich wakacji bezpośrednio u rezydenta.

Cześć! Z wykształcenia jestem filologiem. Uczenie się języków, pisanie i podróże, które pozwalają mi poznawać świat to moje wielkie pasje. Świat jest ogromny, przepiękny i niezmiennie fascynujący. Ponieważ najbardziej kocham morze, uwielbiam podróżować do miejsc, które morzami lub oceanami są otoczone. Grecja jest więc jednym z moich ukochanych zakątków. Widziałam i zachwycałam się niejedną grecką wyspą, wieloma plażami, niezwykłymi zatokami i miastami pełnymi historii. Cieszę się myślą, że jeszcze tak wiele do odkrycia przede mną. Pisanie sprawia mi ogromną przyjemność, a pisanie o morzu i plażowaniu — no cóż, czy może być bardziej idealnie? Jestem także wielką "kino-i-książko-maniaczką", na czytaniu spędzam każdą wolną chwilę. Kocham Bałkany, moje serce wiele razy zostawiłam w Bułgarii, szczególnie na piaszczystych plażach Morza Czarnego. Czerpię energię ze słońca, kocham moją rodzinę i przyjaciół i, co oczywiste — mojego kota.