Grecja — śródziemnomorska, niesamowita i magiczna CZĘŚĆ II

Kategoria: Okiem Grecosa
Kierunek: Grecja  

Śródziemnomorze jest przeznaczeniem
W tym artykule pokuszę się o sprawdzenie, jak bardzo śródziemnomorska jest Grecja. Stworzyłam pewną listę, która według mnie w pewnym sensie określa obowiązkowe cechy i warunki, które muszą zostać spełnione, by dany kraj można było uznać, za prawdziwie i jednoznacznie „śródziemnomorski”. Jak na tle innych przedstawicieli tej zacnej grupy prezentuje się Hellada? Czy wyróżnia się czymś szczególnym? A może przeciwnie — jest jednym z jej najbardziej oczywistych i „hardcorowych” przedstawicieli?

 

No to co? Lecimy z częścią drugą!

grecja, jedna z uroczych uliczek, biało niebieskie domy, detale, kwiaty

Śródziemnomorska radość życia

W części pierwszej znajdziesz dokładne informacje o tym, które kraje znajdują się w tej wyjątkowej grupie szczęśliwców z okolic basenu Morza Śródziemnego. Jak już pisałam, nie chodzi jednak tylko o tę wspólnotę geograficzną, którą łączą brzegi Morza Śródziemnego i to one wyznaczają tę granicę. Ta kulturowa i mentalna jest jednak zdecydowanie bardziej rozmyta. Gdy patrzę na listę krajów, od razu przychodzą mi do głowy inne, które z powodzeniem mogłyby poszczycić się tym „śródziemnomorskim” podejściem do życia. Macedonia, Bułgaria, Portugalia… to niezwykłe kulturowo miejsca, prawdziwe perełki pod względem historii i architektury, mogące się pochwalić wspaniałym klimatem i przyrodą. Założę się, że znaleźlibyśmy tam wiele punktów z naszej listy.

Grecja, widok na morze i wioskę rybacka na jednej z wysp - Samos

Skupmy się jednak na tym, o czym także już wspominałam. To, co czyni kraje śródziemnomorskie tak wyjątkowymi oraz bardzo mocno i wyraźnie wyróżnia Grecję, to pewien unikalny stosunek do życia i czasu, jaki jest nam dany na ziemi, często określany przez nas — mieszkańców chłodniejszej północy, jako „śródziemnomorska radość życia”. To coś, za czym nieustannie tęsknimy, coś, czego zdecydowanie powinniśmy się nauczyć i czego każdy z nas, przynajmniej raz w życiu powinien doświadczyć.

Wielu twierdzi, że to zasługa słońca, szumiącego morza i wspaniałej przyrody. Inni, że to tradycja i sposób wychowania. Jeszcze inni, że po prostu nie można żyć inaczej, przebywając na co dzień w wysokich temperaturach… niezależnie jednak od tego, gdzie leży istota rzeczy, to fakt, że mieszkańcy Grecji są mistrzami radości życia i korzystania z każdej chwili chyba nikogo nie zaskakuje. Siga-siga, spokój, brak pośpiechu i po prostu szczęście w tym, konkretnym momencie. Umiejętność delektowania się posiłkiem, docenianie drobnych gestów i przyjaźni, stawianie rodziny na pierwszym miejscu to cechy charakterystyczne dla każdego Greka. Obserwujcie uważnie, rozmawiajcie z nieznajomymi, uczcie się tej filozofii. To coś, co oprócz oliwy z oliwek i kolorowego pareo zdecydowanie warto zabrać, jako pamiątkę z Wielkich Greckich Wakacji.

typowe, greckie kawiarnie pełne ludzi

Jak bardzo śródziemnomorska jest Grecja?

Pomarańcze, cytryny, granaty i figi

Spacerując po ulicach miast — Rodos, Ateny, Saloniki, Rethymno, Heraklion, zwróć uwagę na drzewa w parkach, ogrodach i na ulicach. Przyzwyczajeni do naszych północnoeuropejskich jabłoni, jarzębin i klonów, na pewno zachwycimy się czymś zdecydowanie bardziej egzotycznym. 

drzewa pomarańczowe w pomarańczowym sadzie, detal, zbliżenie na owoce

Doceń więc urokliwe liście drzew figowych i nie gardź ich dojrzałymi i pysznymi owocami, które w sierpniu i wrześniu są cudownie słodkie i dojrzałe. Znajdziesz je w wielu miejscach, rosną dziko i chętnie — na skwerkach, wśród wąskich uliczek i przy bocznych drogach. Kolorowe mandarynki i cytryny oraz niewielkie, ozdobne pomarańcze sadzone wzdłuż głównych alei w miastach, szczególnie w parkach i deptakach, na pewno przyciągną Twój wzrok. Uważaj jednak — wiele odmian ma funkcję wyłącznie dekoracyjną i nie są zbyt smaczne, mimo perfekcyjnego wyglądu.

drzewo figowe, detal, zbliżenie
dojrzałe figi na talerzu, figi, grecja

Przyjrzyj się uważnie, być może w niewielkich przydomowych ogródkach i w bocznych uliczkach uda Ci się dostrzec rumieniące się w słońcu granaty. Latem są zielone i zlewają się z kolorem liści, jednak sierpniowe i wrześniowe promienie słońca zabarwiają je powoli na idealną czerwień. Spróbuj, może a nuż trafisz na wspaniały, słodki, dojrzały owoc prosto z drzewa?

owoce granatu na drzewie, detal
owoce granatu i pomarańczy, kolorowy kolaż, detale

Wspólne, długie ucztowanie

Śródziemnomorska biesiada ma w sobie coś magicznego. Oczywiście oprócz pysznych dań obowiązkowy jest świetny nastrój, a zakazany pośpiech i patrzenie na zegarek. Spotykanie się i wspólne posiłki w dużym gronie są dla Greków naturalnym i niezwykle ważnym punktem dnia. Szczególnie spotkania na kolacji, już po zachodzie słońca, gdy powietrze jest świeże, a wieczór otula, jak ciepły kocyk, powietrze przesyca zapach morza, a obłędny koncert cykad rozlega się w tle. Wszelkie tego typu uczty przeciągają się często do późnych godzin nocnych.

biesiada, wspólne ucztowanie przy stole, kieliszki i wino

Grecy dzielą się posiłkiem, delektują potrawami, często nie używając sztućców, a talerze „wylizują” chlebem. Myślisz sobie — eee to mało eleganckie… no cóż, jesteś w Grecji! W krajach śródziemnomorskich posiłek to coś naturalnego i wymagane jest delektowanie się potrawą do ostatniej kropelki, kosteczki i okruszka. Całości wydarzenia towarzyszą gwarne rozmowy i śmiechy, a na talerzach królują wspaniałe warzywa, świeże owoce morza i oczywiście słynny sos tzatzyki. Towarzystwo często rośnie, z godziny na godzinę przy stole pojawiają się kolejni krewni i przyjaciele, co ważne — w różnym wieku i z wielu pokoleń. Zdarza się także i przyznaję, że niewiele jest takich miejsc na świecie, gdy do stołu (szczególnie podczas większych wydarzeń, jak panigiri czy wesele) zapraszani są zupełnie przypadkowi goście — dalecy znajomi, sąsiedzi, ludzie poznani tego dnia na ulicy… bez wątpienia sztuka dzielenia się posiłkiem osiągnęła w Grecji absolutnie niezwykły poziom.

rodzina przy stole, wspólne biesiadowanie
rodzina przy stole, biesiada

Święta kawa

Każdy szanujący się kraj śródziemnomorski, w tym oczywiście Grecja, słynie z ogromnej ilości spożytych kaw, sposobów jej parzenia i podawania. Dla Greka kawa to życie, to właściwie składnik krwi. Pita rano, mocna i czarna, najlepiej zamiast śniadania. Albo taka popijana wodą, do słodkiej, jak miód baklawy. A może freddo, z lodem, mlekiem i cukrem — pyszna pobudzająca i chłodząca w upalny dzień? Kawa to wspaniały trunek, a picie kawy to cała filozofia, miły rytuał i ważny punkt dnia. To samotna chwila oddechu w kawiarni, spotkanie z przyjacielem w kafenionie, to ploteczki, rozmowa o polityce, albo chwila dla siebie, gdzieś na plaży, z widokiem na morze. Kawa to cała gama emocji i uruchomienie wielu zmysłów. To magia, to część śródziemnomorskiej i bardzo greckiej mentalności.

kawa, detale, pallarnia kawy, grecka kawa
grecka kawa w filiżance na stole, ładna filiżanka, helleniko

Mezedes — ach te przekąski!

Kraje śródziemnomorskie słyną z przekąsek! Tapasy, antipasti, mezedes… od tych niewielkich dań, małych porcji rozpoczynają się wspólne, wielkie biesiady. Co więcej, wiem, że jest wielu tak zaciekłych miłośników greckich mezedes (przyznaje, że z dumą zaliczam się do tej grupy), że i na nich uczty potrafią się kończyć! Wspaniałe pomidory z sosem tzatzyki, świeża pita, oliwa z oliwek, doskonały ser feta i najwyższej jakości oliwki… często nie potrzeba już nic innego!

greckie składniki, papryka, pomidory, oliwki i grecka oliwa

Grecka kuchnia obfituje w wiele doskonałych dań, świetnie przyrządzonych mięs, absolutnie unikalnych owoców morza oraz świeżych ryb prosto z rusztu. Jednak mezedes mają swój urok, są jakby streszczeniem, podsumowaniem tego, co w greckim świecie jest najlepsze. Ser, papryka, pomidory, oliwa z oliwek, cypryjski ser haloumi… dzielisz się tym z bliskimi przy wspólnym posiłku, delektując się każdą chwilą i każdym kęsem. To kwintesencja Grecji. Fundament Śródziemnomorza. Geneza tego, co w życiu najistotniejsze.

ludzie siedzący przy stoliku z przystawkami, stolik na ulicy

Wszędobylskie koty

Koty w Grecji, ale też powiedzmy to sobie uczciwie, we wszystkich krajach śródziemnomorskich to naturalny i obowiązkowy element krajobrazu miast i miasteczek. Są po prostu wszędzie, szczególnie w okolicach tawern i portów. Dokarmiane przez rybaków, kucharzy i mieszkańców. Całkowicie bezpańskie lub przywiązane do jednego człowieka i miejsca. My — mieszkańcy północnej Europy dopatrzymy się w tym problemu i zaniedbania. Dla naszych południowych sąsiadów z innego kręgu kulturowego to po prostu naturalny element cyklu życia — koty zawsze są, były i będą.

gdzieś w Grecji, kot na dzwonnicy, cerkiew, cyklady
kot na schodach, widok na morze, detal

Zobaczysz je więc na morskich promenadach, śpiące w cieniu palm. Gdzieś w centrum miasta, zwinięte w kłębek na kawiarnianym krześle. Na rozgrzanych od słońca kamiennych schodach, na cerkiewnej ławeczce i okiennym parapecie. Znają nas i obserwują, wiedzą, kiedy są chciane, a kiedy powinny uciekać. Przypatruj się uważnie, bądź dla nich dobry, a na pewno obdarują Cię tym, co tak cenne — delikatną pieszczotą, mruczeniem, ciepłym futerkiem i kocią miłością.

śródziemnomorska uliczka, kot na schodach, donice z kwiatami, schody

Lazurowe morze i obłędne plaże

W końcu docieramy do tego elementu, bez którego Śródziemnomorze nie było tym, czym jest. Morze Śródziemne. Wspaniały, błękitny łącznik światów. Międzykontynentalny wszechświat między Europą, Afryką i Azją o powierzchni 2,5 mln km2. Łączy się z Oceanem Atlantyckim, Morzem Marmara, Morzem Czarnym, Morzem Czerwonym oraz Oceanem Indyjskim i jako jedyne na świecie otoczone jest lądami należącymi nie tylko do innych krajów, ale też innych kontynentów. Bogata fauna tego akwenu liczy według szacunków ponad 5000 różnych, wspaniałych gatunków.

kobieta w kapeluszu patrzy na morze, przestrzeń, morze, piękny widok

Warto pamiętać, że to właśnie na tym obszarze rozwijały się i kwitły niezwykłe i wielkie cywilizacje oraz podwaliny kultury i nauki, jakie znamy i jakie tworzą nasz współczesny świat. Rozwijała się tutaj żegluga i kwitł handel, rozrastały wspaniałe miasta i to właśnie tu pojawiły się początki tego, co dziś znamy pod pojęciem „turystyka”.

Cudowne, ciepłe i błękitne morze opływa wiele nieprawdopodobnych plaż. Setki piaszczystych i tych kamienistych, białych, różowych, czerwonych i czarnych. Dziesiątki klifów, lagun i zatoczek. Wspaniałych portów i maleńkich przystani. Miejsc, gdzie lazurowy kolor wody oszałamia. Korzystamy z dobrodziejstw, jakie daje Morze Śródziemne na wiele sposobów. Żeglujemy, łowimy ryby i owoce morza, pływamy, bawimy się na plaży, uprawiamy sporty wodne. Morze jest scenerią romantycznych spacerów, sekretnych schadzek, przyjacielskich spotkań i porannego joggingu. Dodaje szczyptę magii do codzienności i tego nieokreślonego, czarodziejskiego „czegoś” do sposobu bycia, życia i myślenia mieszkańców.

nurek w morzu, przejrzysta woda, detal
widok z góry na plaże, lazurową wode,. morze i łódeczkę przy brzegu, grecja, krajobraz z góry
CZYTAJ WIĘCEJ: Plaże wyspy Kos
CZYTAJ WIĘCEJ: Plaże Krety Wschodniej
CZYTAJ WIĘCEJ: Plaże wyspy Rodos
CZYTAJ WIĘCEJ: Plaże Krety Zachodniej
CZYTAJ WIĘCEJ: Plaże wyspy Korfu
CZYTAJ WIĘCEJ: Plaże wyspy Zakynthos

Rodzina, przyjaciele i radość życia

And last, but not least… rodzina i najbliżsi! Dla każdego mieszkańca krajów śródziemnomorskich to dosłownie strefa sacrum. Przede wszystkim oczywiście — MAMA! To zawsze najważniejsza osoba i spoiwo rodziny. Do tego ogromny szacunek do starszego pokolenia, czerpanie pełnymi garściami z jego towarzystwa i mądrości. Nabożny stosunek do dzieci, które są wielkim i wspólnym dobrem, cudem i przyszłością rodziny. Spotkania, biesiady, wzajemne wsparcie i szacunek. Kiedyś mój znajomy na pytanie: „czy jesteś szczęśliwy?”, odpowiedział: „dopóki moja rodzina jest zdrowa i jesteśmy razem, jestem szczęśliwy”. 

Niech to zdanie będzie pięknym podsumowaniem.

rodzina na tle zachodzącego słońca

Mam nadzieję, że udało mi się pokazać i zebrać to, co uważam za najważniejsze w Śródziemnomorzu oraz oczywiście w Grecji. Zdaje sobie jednak sprawę, że każdy z nas może mieć inne doświadczenia, spostrzeżenia i elementy, które są ważne i zachwycają. 

I właśnie tego sobie i wszystkim życzę — oby śródziemnomorskich fascynacji było jak najwięcej!

grecja, dziewczyna patrzy na oddalone od brzegu maisteczko i morze, dziewczyna w kapeluszy na brzegu

A jeśli nadal mało Ci Śródziemnomorza (wcale się nie dziwię!), posłuchaj naszego podcastu o śródziemnomorskiej Grecji, w którym gościem Doroty Wellman była wspaniała Julia Wollner.

Cześć! Z wykształcenia jestem filologiem. Uczenie się języków, pisanie i podróże, które pozwalają mi poznawać świat to moje wielkie pasje. Świat jest ogromny, przepiękny i niezmiennie fascynujący. Ponieważ najbardziej kocham morze, uwielbiam podróżować do miejsc, które morzami lub oceanami są otoczone. Grecja jest więc jednym z moich ukochanych zakątków. Widziałam i zachwycałam się niejedną grecką wyspą, wieloma plażami, niezwykłymi zatokami i miastami pełnymi historii. Cieszę się myślą, że jeszcze tak wiele do odkrycia przede mną. Pisanie sprawia mi ogromną przyjemność, a pisanie o morzu i plażowaniu — no cóż, czy może być bardziej idealnie? Jestem także wielką "kino-i-książko-maniaczką", na czytaniu spędzam każdą wolną chwilę. Kocham Bałkany, moje serce wiele razy zostawiłam w Bułgarii, szczególnie na piaszczystych plażach Morza Czarnego. Czerpię energię ze słońca, kocham moją rodzinę i przyjaciół i, co oczywiste — mojego kota.