Ikony — TOP 9 najbardziej instagramowych miejscówek w Grecji

Kategoria: Okiem Grecosa

Grecja na każdym kroku zachwyca historią i kulturą, lazurem wody, słonecznymi plażami i bajecznymi krajobrazami. Jeśli zastanawiasz się, co koniecznie trzeba zobaczyć, wpisać w plan podróży i oczywiście uwiecznić – przybywamy z pomocą. Oto nasz subiektywny wybór najbardziej pocztówkowych i zapierających dech w piersiach miejsc w Grecji.

Balos – Kreta Zachodnia

Ta plaża to must see każdego, kto wybiera się na Kretę! Delikatny, białoróżowy piasek, ciepła, płytka, intensywnie turkusowa woda, a na horyzoncie widok wysepki Gramvousa z ruinami twierdzy weneckiej na szczycie, która niegdyś stanowiła schronienie dla piratów. Balos to idealne miejsce nie tylko na wypoczynek i kąpiele (morskie oraz słoneczne), lecz także na wykonanie kilku fenomenalnych zdjęć.

plaża balos, romantyczne ujęcie z parą siedzącą na piasku, przytuleni patrzą na morze

Zatoka wraku – Zakynthos

Navagio, czyli Zatoka Wraku, to najsłynniejsze miejsce na Zakynthos. Znajduje się tu wrak statku Panagiotis, według legend należący do piratów, którzy ścigani przez greckich celników, rozbili się właśnie w tym miejscu, lub do przemytników. Ale to niejedyna atrakcja przyciągająca tutaj turystów. Zatoka znana jest z wyjątkowego odcienia wody i piaszczysto-kamienistej plaży, nad którą górują wysokie, wapienne klify – dostać się na nią można jedynie od strony lub podziwiać z wysoko położonego punktu widokowego. Całość robi niesamowite wrażenie i nie dziwi fakt, że Navagio uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc świata.

idealne zdjęcie z daleka zatoki wraku, piękna woda i białe klify, panorama

Athos – Chalkidiki

Athos to „trzeci palec” Półwyspu Chalcydyckiego, a także święta góra z ponad 20 monastyrami. Góra Athos to okręg autonomiczny, dostępny wyłącznie dla mnichów prawosławnych, stąd jej powszechna nazwa – republika mnichów. Dawniej zamieszkiwało ją nawet 20 tysięcy zakonników, dziś jest ich około 2 tysięcy. Wstęp mają jedynie mężczyźni, ale niełatwo i nieprędko można uzyskać wizę – dziennie wpuszczonych zostaje jedynie 120 osób, w tym tylko 10 wyznania innego niż prawosławne. Łatwiej podziwiać monastyry od strony morza, podczas jednego z rejsów wycieczkowych – zachwycające widoki można chłonąć bez limitów.

góra athos i klasztor, największy klasztor przy brzegu mora, piękny widok na budynki
CZYTAJ WIĘCEJ: Atrakcje Chalkidiki

Akropol w Atenach

Wapienne wzgórze jest najniższym z głównych wzniesień Aten, lecz z pewnością najsłynniejszym. Znajdują się tutaj cenne zabytki starożytnej Grecji i arcydzieła klasycznej sztuki greckiej. Partenon to świątynia poświęcona Atenie, zbudowana z białego marmuru w V wieku p.n.e. pod nadzorem Fidiasza. Jej nazwa pochodzi od przydomka bogini – Atena Partenos, czyli Atena Dziewica. Erechtejon został wybudowany na cześć Erechteusza, herosa i króla Aten, a poświęcono go Atenie i Posejdonowi. Niewielka świątynia Ateny Nike została zbudowana w stylu jońskim około 420 roku p.n.e. Według legendy posąg Nike nie miał skrzydeł, ponieważ mieszkańcy Aten oderwali je, by pozostała z nimi w mieście. Imponujące Propyleje na wielu wywierają największe wrażenie – to monumentalna brama prowadząca na Akropol, w której prawdopodobnie po raz pierwszy zastosowano razem kolumny doryckie i jońskie. Połączenie białego i szarego marmuru, wysokie kolumny i portyki, niesamowity kunszt starożytnych – trzeba to zobaczyć na własne oczy!

widok na wzgórze w atenach, akropol widziany z daleka i panorama miasta

Meteory

Grecka meteora znaczy „zawieszona w powietrzu” lub „środek nieba”. Te niesamowite, monumentalne formacje skalne z piaskowca i zlepieńca osiągają wysokość nawet 500 metrów n.p.m. Od dawna były schronieniem dla pustelników i mnichów, którzy wspinali się do wysoko położonych jaskiń, by medytować, modlić się i odnaleźć wewnętrzny spokój. Z czasem zaczęto budować tu klasztory – pierwszy, Wielki Meteor, powstał w XIV wieku. Dziś dla zwiedzających otwartych jest sześć z niegdysiejszych 24 budowli – pozostałe zostały opuszczone lub zrujnowane.

CZYTAJ WIĘCEJ: Monumentalne Meteory
widok na wąwów w którym znajdują się meteory, klasztory na skałach, widok panoramiczny z zachodzącym słońcem

Olimp – Riwiera Olimpu

Kilkudziesięciokilometrowe wybrzeże w greckim regionie Środkowej Macedonii to bajeczne plaże, wysokie góry i skalne urwiska. Tym właśnie przyciąga turystów Riwiera Olimpu, nad którą góruje najwyższy masyw górski Grecji – Olimp, gdzie żyją mitologiczni bogowie. To także miejsce wycieczek miłośników pięknych krajobrazów i górskich wędrówek. Szlak rozpoczyna się od kamiennej wioski Litochoro, następnie prowadzi przez Park Narodowy Olimpu – obowiązkowo zatrzymaj się w punkcie widokowym, by chłonąć bajeczne krajobrazy. Warto odwiedzić także wzniesiony w XI wieku przez krzyżowców zamek Platamonas u podnóża masywu, skąd rozpościera się cudowny widok na morze i Olimp.

masyw olimpu, widok panoramiczny na góry i zamek wśród lasów

Miasteczko Oia – Santorini

Na krawędzi dawnego krateru wulkanu leży jedno z najpiękniejszych miejsc Grecji – wioska Oia. Część tutejszych domów (tzw. skafta) wykuta jest w skale – na pewno znasz je doskonale ze zdjęć, gdyż są jednym z najczęściej fotografowanych greckich widoków. O zachodzie słońca najpopularniejszym miejscem jest wzniesienie Kasteli. Niegdyś znajdowała się na nim niewielka twierdza, którą trzęsienie ziemi zsunęło do morza, dziś na szczycie gromadzą się podróżni, by przy romantycznych widokach pożegnać dzień. Liczne knajpki, kafejki i sklepiki zachęcają do życia towarzyskiego i delektowania się wakacjami – w rytmie siga-siga, oczywiście!

CZYTAJ WIĘCEJ: Zakochaj się w Santorini
Oia, santorini, oświetlona światłem zachodzącego słońca, piękna panorama

Symi

Niewielka, lecz bajecznie kolorowa i urzekająca wysepka to perła Morza Egejskiego. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od jednej z nimf – Syme. Setki kolorowych domków położonych na zboczach zachwycają podróżnych płynących na wyspę, a niezwykła historia i atmosfera miejsca pozostawia niezapomniane wspomnienia. Na Symi znajduje się jeden z najważniejszych monastyrów na wyspach greckich, klasztor św. Michała Archanioła Panormitis, z majestatycznym ikonostasem i strzelistą dzwonnicą ufundowaną przez ostatniego cara Rosji. Koniecznie trzeba spróbować tutejszego specjału – symijskich krewetek

kolorowa wyspa symi, perła morza egejskiego, widok z daleka

Miasteczko Assos – Kefalonia

Kolorowe i malownicze miasteczko zachwyca od pierwszego spojrzenia i zachęca do uwieczniania swojego piękna na fotografiach. Choć jest niewielkie, trudno minąć je obojętnie. Tradycyjne, pastelowe budynki wyglądają niczym z pocztówki, a położenie w zatoczce z turkusową, przejrzystą wodą dodaje całości uroku. Atmosfera jest tutaj kameralna – to idealne miejsce dla osób, które szukają spokoju i wyciszenia, z dala od największych tłumów i doskonała sceneria do romantycznych wypraw we dwoje. Warto odwiedzić także pobliskie ruiny zamku Assos – wenecjańskiej twierdzy z XVI wieku – i podziwiać bajeczny widok na zatokę roztaczający się ze wzgórza.

kolorowe miasteczko assos na kefalonii, widok z daleka z ujęciem na piękne, lazurowe morze