Kategoria: Wakacyjne ABC
Chcemy przybliżyć Ci lotniska w Polsce, z którymi współpracujemy. Postanowiliśmy więc opisać, jak wyglądają, podać opcje dojazdu oraz oczywiście wymienić punkty w Polsce, w których się znajdują, żebyś miał komplet informacji w jednym miejscu. Być może marzysz o tym, by wybrać się na wakacje do Grecji, ale akurat do miejsca, które śni Ci się po nocach, nie latamy z Twojego miasta.

No cóż… w takim razie — sprawdź skąd i dokąd latamy. Zapraszamy!

lotnisko w katowicach, budynek widziany z zewnątrz

Lotnisko w Katowicach

Nie przesadzimy ani trochę, jeśli napiszemy, że Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice” imienia Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach jest jednym z największych lotnisk regionalnych w Polsce! Przede wszystkim to jedno z najbliższych lotnisk dla ponad 14 milionów pasażerów. Jednak nie bez znaczenia jest także fakt, że właśnie ten port lotniczy obsługuje jeden z najbardziej zindustrializowanych i zurbanizowanych regionów w Europie — Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. W jej obrębie mieszka prawie 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że jest to jedno z największych i najbardziej obleganych lotnisk w naszym kraju, z którego polecieć można do wielu, nawet bardzo egzotycznych zakątków świata.

zdjecia lotniska w Katowicach, samoloty

Sprzyjające położenie geograficzne oraz nowoczesna infrastruktura sprawiają, że Lotnisko w Katowicach jest przystosowane do obsługi dużego ruchu pasażerskiego. W 2023 roku z siatki połączeń regularnych i czarterowych, realizowanych na zlecenie biur podróży, skorzystało ponad 5,61 mln pasażerów. To jest jak dotąd rekord, a kolejne lata zapowiadają się równie optymistycznie. 

Port lotniczy „Katowice Airport” na stałe współpracuje oczywiście z popularnymi przewoźnikami, takimi jak Wizz Air, Ryanair, PLL „LOT” oraz Air Dolomiti/Lufthansa. Oferta dostępna w ramach ruchu lotniczego na kierunkach wakacyjnych jest ogromna i zezwala m.in. na bezpośrednie, dalekodystansowe loty do takich miejsc jak Meksyk, Wenezuela lub Tajlandia.

lotnisko w katowicach, noc, oświetlone samoloty, zdjęcie z góry

Jak dojechać?

Warto wiedzieć, że od czerwca 2021 port lotniczy w Katowicach używa znaku marki: Katowice Wojciech Korfanty International Airport. Mieści się w miejscowości Pyrzowice, około 36 kilometrów na północ od centrum Katowic, 24 kilometry od Sosnowca oraz 25 kilometrów od Bytomia, ale za to całkowicie w sercu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Co ciekawe to właśnie lotnisko dysponuje jedną z najdłuższych dróg startowych dostępnych w Polsce, liczącą 3200 m długości i 45 metrów szerokości (oddaną do użytku w maju 2015 roku).

Aby dojechać do Pyrzowic, możesz wybrać jeden z wielu wariantów.

SAMOCHODEM

Na lotnisko Katowice-Pyrzowice dojedziesz dwiema głównymi trasami: 

  • drogą krajową nr 86 kieruj się na południowy wschód. Po przejechaniu około 30 kilometrów skręć w lewo na drogę wojewódzką nr 913, a po kilku kilometrach dotrzesz do wjazdu na teren lotniska.
  • autostradą A4 np. z Krakowa. Po opuszczeniu autostrady na węźle nr 11 w Mierzęcicach skręć w prawo na drogę wojewódzką nr 913 i kieruj się w stronę lotniska.

WAŻNE: Na terenie lotniska Katowice-Pyrzowice dostępne są trzy różne rodzaje miejsc parkingowych: krótkoterminowy, długoterminowy i premium. 

  1. Parking ekonomiczny — główny parking ekonomiczny, niestrzeżony, położony w bezpośrednim sąsiedztwie terminali. Port w Pyrzowicach nie ma strefy kiss & fly, możesz wiec skorzystać z tego parkingu, jeśli odwozisz kogoś na lotnisko.
  2. Parking ekonomiczny — długoterminowy. Znajduje się około 300-400 metrów od terminali, zapewniony jest jednak bezpłatny do nich dojazd. 
  3. Parking Premium — ubezpieczony i monitorowany. Na lotnisku Katowice-Pyrzowice to wydzielona strefa parkingowa usytuowana bezpośrednio przy terminalu pasażerskim. W ramach parkingu dostępne są także miejsca zadaszone. 

Warto wiedzieć, że w sąsiedztwie lotniska znajdują się prywatne, płatne parkingi, oferujące bezpłatne transfery na lotnisko zajmujące nie więcej niż kilka minut.

zdjecie lotniska i pasów lotniskowych z góry, lotnisko w katowicach widziane z góry

AUTOBUSEM

Zarząd Transportu miejskiego udostępnia wiele linii, które zawiozą Cię na Lotnisko w Pyrzowicach z Katowic i całego obszaru Metropolii. Metropolitalne linie na lotnisko łączą główne miasta należące do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach.

Możesz więc skorzystać z linii:

  • AP – kursuje na trasie Katowice Sądowa – Pyrzowice Port Lotniczy
  • M11 — zapewnia bezpośrednie połączenie Katowic, Siemianowic Śląskich, Piekar Śląskich, Wojkowic, Bobrownik i Ożarowic
  • M14 – linia zapewnia bezpośrednie połączenie Gliwic, Zbrosławic, Zabrza, Bytomia, Tarnowskich Gór, Świerklańca, Ożarowic i Mierzęcic 
  • M19 – linia zapewnia bezpośredni dojazd z Sosnowca, Będzina, Psar i Mierzęcic 
  • M116 – linia łączy Piekary Śląskie i gminę Bobrowniki z lotniskiem.

Co ważne, W pobliże Lotniska można także dojechać zwykłymi liniami miejskimi o numerach 17, 85, 738.

Nie zapomnij także o innych możliwościach — takich jak taksówki, przejazdy typu Uber oraz prywatne linie autobusowe — np. flixbus.

POCIĄGIEM

Stacja „Pyrzowice Lotnisko” znajduje się ok. 500 metrów od terminali pasażerskich, do których prowadzi wygodny chodnik. Stacja jest zadaszona i dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Pociąg kursuje na trasie: Częstochowa – Częstochowa Raków – Poraj – Myszków – Zawiercie – Poręba – Siewierz – Mierzęcice – Pyrzowice Lotnisko – Miasteczko Śląskie Centrum – Tarnowskie Góry

samolot na lotnisku, na pasie startowym, lotnisko katowice, ogromny samolot

Leć z Katowic

Korfu

Piękna, idylliczna i zielona. Wyspa Korfu to jedna z najbardziej znanych wysp na Morzy Jońskich i bardzo popularny kierunek wakacyjny. Ta zielona oaza, słynąca z białych klifów, błękitnego morza i bujnej roślinności skrywa wiele urokliwych sekretów i malowniczych widoków. Czeka na Ciebie Kanał Miłości, wspaniała stolica wyspy — Kerkyra i zachody słońca, która zapamiętasz na długo.

piękne widoki na wyspie korfu, panorama z morzem i plażą, niebieskie niebo i lazurowe morze

Rodos

Wiele już razy pisaliśmy na naszym blogu o Rodos, królującej na Morzu Egejskim. Ta wyspa skąpana jest właściwie nieustannie w słońcu, które króluje tu przez cały rok, podobnie jak jej patron — bóg Helios. Na wyspie czeka na Ciebie moc atrakcji — wspaniałe, średniowieczne miasto (jedno z najlepiej zachowanych w Europie!), urokliwe zatoczki, las pełen motyli i piaszczyste szerokie plaże. Zachwyć się miejscami i widokami, które znajdziesz na wyspie, a może nawet wybierz się w rejs, by zobaczyć inne, okoliczne perełki

Zakynthos

Zakynthos to jedna z najbardziej „błękitnych” wysp na Morzu Jońskim. Według niektórych z tym błękitem konkuruje ten z Kefalonii, jednak tylko na Zakythos ma on setki odcieni. No cóż, nie pozostaje Ci nic innego — musisz się o tym przekonać i sam dokonać oceny. Najbardziej obfotografowany wrak statku w Zatoce Wraku — czeka na Ciebie, Błękitne Groty same się nie obejrzą, a miasto Zakythos tylko czeka na to, byś je odkrył. Pamiętaj, by wytężać wzrok — tuż pod powierzchnią wody pływają wspaniałe i dostojne Caretta-caretta – morskie żółwie będące wizytówką wyspy!

drewniany most biegnący w stronę wyspy ślubów cameo

Kos

Kos, choć niewielka oferuje prawdziwie greckie i idylliczne wakacje w rytmie siga-siga. Nie trzeba wiele czasu, by poznać wyspę i zobaczyć jej najpiękniejsze zakątki. Spędzać czas na plaży, oglądać wschody i zachody słońca, kupić pamiątkę w wyjątkowej, kolorowej wiosce Zia i stanąć w cieniu „drzewa Hipokratesa — ojca medycyny”. Z miasta Kos koniecznie skocz do tureckiego Bodrum, a jeśli będziesz miał chwilę — sprawdź co słychać u pawi w lesie Plaka. To co, skusisz się?

plażaz wysepką kastri w tle, panorama z plażą

Kreta Wschodnia

Kreta to jedna z największych i — jak sądzi wielu — najpiękniejsza i najciekawsza z greckich wysp. Oczywiście, by się o tym przekonać, trzeba tam pojechać, obejrzeć, pozwiedzać, przejść kilka dróg i zachwycić się w miastach i miasteczkach. Wschodnia część wyspy to obietnica wspaniałych plaż bez tłumów, chłodu endemicznego lasu palmowego, a dla spragnionych historii — wielu niesamowitych przeżyć w niesamowitej stolicy — Heraklionie.

kreta, stare wiatraki, bardzo piękna panorama z wiatrakami

Kreta Zachodnia

Królowa Greckich wysp potrafi zachwycić w każdym obszarze. Kiedy jednak wylądujesz już w przecudnej Chanii, nie zapomnij jej odwiedzić — kręte, urokliwe uliczki Cię oszołomią. Pamiętaj też o Rethymno, które zachwyca interesującą morską latarnią. A jeśli masz dość miasta jedź do laguny Balos lub Eafonisi. Zachwyć się, chłoń Grecję, próbuj smaków i pozwól, by oszołomił cię zapach kwiatów rozgrzanych słońcem. To co, lecimy?

widok na port w Chanii, panorama z morzem w tle
CZYTAJ WIĘCEJ: Chania – perła Krety
CZYTAJ WIĘCEJ: Laguna Balos
CZYTAJ WIĘCEJ: Różowe piaski Elafonisi

Chalkidiki i Riwiera Olimpu

Wspaniały półwysep Chalkidiki niezmiennie ma w sobie coś pociągającego i tajemniczego. Trzy palce półwyspu niczym trójząb Posejdona rzucone na błękitne morze — każdy inny i każdy totalnie fascynujący. A całkiem niedaleko, po drugiej stronie niezwykłej, przepięknej Zatoki Termajskiej, w cieniu góry Olimp ciągną się kilometrami wspaniałe, piaszczyste plaże i miejsca, którą oszołomią Cię przyrodą. Wybierz się w podróż, by poznać te okolice, wybrać się w rejs po zatoce i sprawdzić, jak wygląda ten skrawek greckiego świata, który wybrali mityczni, greccy bogowie.

ludzie na plaży, plaża widziana z lotu ptaka, piasek i morze

Kawala i Thassos

Na naszym blogu piszemy o Kawali tak: „bogata, nieznana, czarująca i wciągająca”. To niezwykłe, fascynujące miasto leży niedaleko, właściwie dokładnie naprzeciwko wyspy Thassos i tylko 150 km od wspaniałych Salonik. Wydaje się więc, że to idealne miejsce wypadowe — rejs na Thassos zajmuje niewiele ponad godzinę. A może marzą Ci się wspaniałe wakacje z wyspiarskim klimatem w tle? No cóż — szmaragdowy klejnot, jak niektórzy nazywają wyspę Thassos, może się okazać świetnym wyborem. Ze swoimi rajskimi plażami, białym marmurem i gęstym, lasami sosnowymi i gajami oliwnymi zachwyca i zachęca do odpoczynku. Trzymając doskonałe, tasyjskie wino w dłoni, wsłuchaj się w szum fal… możesz to sobie wyobrazić?

Marble Beach, top atrakcja Thassos

Attyka i Evia

Attyka to jeden z 13 regionów Grecji położony na Półwyspie Attyckim i w dużej części na terenie historycznej krainy Attyka. To właśnie tu znajduje się wieczne miasto — Ateny — stolica Grecji. Attyka mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie Grecji Środkowej i Peloponezu, oraz niesamowitej i prawdziwie greckiej wyspy Evii. Jeśli więc szukasz wspaniałych, antycznych zabytków, niezwykłych plaż, pięknych widoków i wyspiarskiego klimatu — wybierz się w podróż do starożytności, która spotyka nowoczesność.

Ateny, widok z daleka na wzgórze Akropolu

Peloponez Południowy

Na Peloponez dostaniesz się wszelkimi dostępnymi drogami — morską, lądową i powietrzną. Oczywiście z Polski najwygodniejsza i najszybsza jest jednak droga powietrzna i tę polecamy.  Peloponez to kraina niezwykła i bardzo rozległa — pamiętaj więc, że na jej zwiedzanie nie wystarczy Ci kilka dni — gdy już się zakochasz, będziesz chciał tu wracać po więcej. To właśnie tu jesteś jednocześnie w górach i nad morzem i tu zobaczysz w pigułce historię Grecji — począwszy od czasów antycznych, poprzez panowanie Rzymian, Wenecjan, aż po Inwazję Osmańską i nowożytną. Wszechobecne szlaki górskie, wodospady, czy urokliwe zatoczki, to miejsca o szczególnym pięknie, które dostarczą niesamowitych widoków i wspaniałych przeżyć, a plaże Cię oszołomią. Pamiętaj też, że to właśnie z tego regionu pochodzą znane i bardzo wysoko cenione na całym świecie oliwki Kalamata, z których toczy się jedną z najlepszych oliw.

słynna zatoka na peloponezie w kształcie litery omega widziana z góry

Cypr — region Larnaka

Gdy lądujesz w Larnace, zapewne zastanawiasz się — co teraz, jaka przygoda mnie czeka? Przygotuj się więc na ich całą masę. Miasto Larnaka warte jest zwiedzenia, a całkiem niedaleko znajdują się wspaniałe, oszałamiające plaże i słynna Ayia Napa. Na wschodzie zachwyci Cię Capo Greco, którego formacje skalne tonące w lazurowej wodzie są doprawdy spektakularne. Nie zapomnij też odwiedzić wsi Lefkara, by kupić na pamiątkę słynne, cypryjskie koronki, a przy okazji pamiętaj też o magnesie na lodówkę! Może o takim w kształcie kota? Czy wiesz, że na wyspie jest ich więcej niż ludzi?

widok na plaże u wybrzezy wyspy cypr
CZYTAJ WIĘCEJ: Śladami historii
CZYTAJ WIĘCEJ: Ayia Napa i spółka

Cypr — region Pafos

Ach ten Cypr! Słoneczny, wspaniały i gorący! Ile to już razy pisaliśmy, że słońce tam właściwie nie znika z nieboskłonu? Że plaże są przepiękne, a woda — ciepła, zachęcająca i krystaliczna? No to jeszcze raz! Cypr to prawdziwie magiczna wyspa — tak blisko Afryki, a tak bardzo grecka! Do tego pyszne jedzenie, oszałamiająca przyroda i bogini miłości — Afrodyta. W rejonie miasta Pafos możesz zobaczyć jej ślady i poznać miejsca z nią związane — tu mit spotyka rzeczywistość. Skała Afrodyty czeka na Ciebie — leć i znajdź swój kamyk w kształcie serca!

cypr, dziewczyna w białej sukience, stojąca na klifie , ponad brzegiem morza

Lefkada, Preweza, Grecja Zachodnia

Lefkada to niezwykła, górzysta wyspa na Morzu Jońskim, jedna z dwóch, które ze stałym lądem łączy most, co umożliwia dostanie się na nią nie tylko drogą morską. Zachwyci Cię lazurowymi wodami i białymi klifami i wszystkim tym, czym zachwycają właściwie wszystkie wyspy Jońskie. Ma też ten wielki plus, że z łatwością możesz stąd wybrać się i zobaczyć odrobinę więcej — może wspaniałą Pargę — perłę tego regionu, a może oszałamiającą Prewezę. Jeśli tego Ci mało przed Twoimi oczami rozciąga się wspaniałe wybrzeże zachodniej części Grecji. Co więc wybierzesz i zobaczysz? Plan jest w Twoich rękach!

widok z lotu ptaka na zatokę pełną łódek i lazurowe morze

Kefalonia

Wyspa wielu zachwytów, licznych westchnień i niekończących się wspomnień. Kto raz tu był, marzy o tym, by wrócić. Choć wielu uważa, że wyspa jest nadal tajemnicza i nieodkryta, nam wydaje się, że jej wspaniałe plaże są słynne, a o oszałamiających widokach coraz głośniej. To właśnie one czekają na Ciebie, do tego wspaniała kąpiel w Morzu Jońskim, niezwykłe jaskinie i malownicze, kolorowe miasteczko Assos, które oczaruje Cię kolorowymi oleandrami i szaloną paletą barw. Zapewniamy, że pokolorują Wam one wspomnienia w czasie ciemnych, listopadowych dni.

piękne, lazurowe morze, idealny widok, grecja
O naszych lotniskach POCZYTAJ TAKŻE TUTAJ